Baş səhifə / Cəmiyyət / Hulusi Kılıc: “Prezident İlham Əiyev Paşinyana tarix dərsi verdi”

Hulusi Kılıc: “Prezident İlham Əiyev Paşinyana tarix dərsi verdi”

Türkiyənin Azərbaycandakı keçmiş səfiri Hulusi Kılıc Moderator.az-a açıqlamasında Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin Münhen debatı və bu debatın önəmi ilə bağlı maraqlı fikirlər səsləndirib. Həmin açıqlamanı olduğu kimi oxucuların diqqətinə çatdırırıq:

“Cenap prezident dünen Münxen Tehlükesizlik Konferansı çerçevesinde düzenlenen tedbirde Ermenistan Başnaziri Nikol Paşinyan’ı mat etti ve unutamayacağı tarih dersi verdi.

Paşinyan tedbirde daha önceki Ermeni liderlerin başlattığı yalan ,inkar ve samimiyetsiz siyasetini sürdürdü.

İleri sürdüğü fikirlerin onu gerçeklikten ırak, kandırma beynelhalk camianın aqlı ile alay edici karekterde olduğu görüldü.

Paşinyan Karabağdan mada işgal altındaki Azerbaycan’a ait 7 rayonu, 1 milyondan artık mecburi qaçqın-köçgün yadından çıkarmışmış gibi göründü.

Kiçik inqilabları ileri süren Paşinyan, bunlarla Azerbaycan tarafına zaman itirtmeye çalıştığı anlaşıldı.

Cenap Prezident söyledi kimi Azerbaycan’ın qabul edeceği tek şart öncelikle işgal altındaki 7 rayonun boşaltılması , ahalisinin topraklarına geri qayması ve daha sonra Dağlık Karabağın statüsünün danışılmasıdır. Dağlık Karabağ Azerbaycan torpağıdır.

Ermenistan’ın Azerbaycan xalkının itimadını kazanması şarttır.

Paşinyan regionda tehlikesizlikten danışır. 30 yıldır bölgede yok ettiği

tehlikesizliği havasını yadından çıkaran , global ve regional tehlikesizlikten danışan Ermeni lidere inanmak çetindir.

Cenap prezident İngilizcesi, derin ve geniş tarih bilgisi, meseleye tam olarak hakimiyeti tetbir iştirakcılarının beğenisini kazandı, Paşinyanı mat etti ve ihtilafın diyaloğ yoluyla hallinden yana olduğunu gösterdi ve BM ve ATET’i uhtelerindeki sorumlulukları yerine getirmeye çağırdı.

Karabağ sorunu 2020 ilinde çözülmesi için Azerbaycan ve Türkiye’nin güçlerini birleştirerek beynelhalk alanda ve ihtilafa taraf devletler üzerinde tazyikleri artırmalıdır”.

İstinad

Buna da bax...

Bu ölkədə bakirəlik əməliyyatı qadağan olunacaq – MARAQLI

Hollandiya hökuməti tərəfindən edilən açıqlamada estetik cərrah mütəxəssislərinə bakirəlik əməliyyatı etmələrinə son vermək üçün 1 …